Pręg± z tygrysa w politykę

Wpis

pi±tek, 14 czerwca 2013

Co słychać w PO? Nudy, zero ekscytacji

Niemniej z ostatniego zarz±du PO przed konwencj± powiało nud±. Podobn± do tej, gdy do podróży jest jeszcze jaki¶ i spogl±damy na walizki, które s± nostalgi±. Zero ekscytacji.Platforma nadal jest zajęta sob±. Ostatni zarz±d wskazuje na determinację Donalda Tuska do jak najszybszego rozstrzygnięcia kwestii przewodnicz±cego i póĽniejszego układania klocków personalnych w regionach i powiatach.

 

To postawienie demokratycznych procedur na głowie, ale PO trzeba potrz±sn±ć, aby wydobyła z siebie siły witalne. Zarz±d przedstawi na konwencji, która odbędzie się za dwa tygodnie, projekt wyborów na szefa w wakacje. 40 tysięcy członków Platformy będzie wybierać Tuska, bo raczej nie widać nikogo, kto miałby jakie¶ szanse na realny sukces w konfrontacji z premierem.

 

Grzegorz Schetyna optuje za terminem jesiennym, licz±c na dalsze osłabienie Tuska, a tym samym PO, która w sondażach ma się coraz gorzej. Przy Schetynie został już tylko Rafał Grupiński i szef mazowieckiego regionu Andrzej Halicki. To mało.

 

Schetyna raczej nie wejdzie w szranki z Tuskiem, może zdecydować się Jarosław Gowin - jest poza zarz±dem - sił± jego jest ankieta, któr± badał nastroje w¶ród członków PO, lecz to nie to samo, co delegaci, którzy najpierw się dogaduj±, a potem głosuj±.

 

Tylko przez tydzień po konwencji będzie można zgłaszać swojej kandydatury na przewodnicz±cego. Krótko. Co¶ będzie trzeba zrobić z pasztetem warszawskim, jaki sporz±dziła partii Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prawdopodobnie już spełnione s± warunki do ogłoszenia referendum w sprawie jej odwołania. Można przeci±gać terminy, aż będzie prawnie skutkował prezydent komisaryczny stolicy. Niemniej to i tak będzie przegrana PO.

 

Jakie recepty przedstawi Tusk, aby odwrócić tendencje sondażowe - na konwencji i po wygranym wy¶cigu o fotel przewodnicz±cego? Rekonstrukcja rz±du to będzie zdecydowanie za mało. Personalia w PO nie przedstawiaj± się imponuj±co, a sięgnięcie po niepartyjnych fachowców nie zadowoli aparatu.

 

Odwrócenie porz±dku demokratycznego - wybory w regionach i powiatach po głosowaniu na przewodnicz±cego - może skutkować, iż Tusk postawi na nowe postacie, które więcej uwagi będ± po¶więcały obecno¶ci w lokalnej polityce, a nie poszukiwaniu synekur.

 

W PO czkawk± odbijaj± się kilkuletnie zaniedbania budowania struktur programowo-ideowych. Dzisiaj zbyt gwałtowne ruchy w tej sferze mog± przyspieszyć erozję partii i wizerunku. Mozolne odrabianie strat jest trudniejsze niż gwałtowny rzut na zadania i ekspresję wyborcz±.

 

Niemniej z ostatniego zarz±du PO przed konwencj± powiało nud±. Podobn± do tej, gdy do podróży jest jeszcze jaki¶ i spogl±damy na walizki, które s± nostalgi±. Zero ekscytacji.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
kleofas-wieniawa
Czas publikacji:
pi±tek, 14 czerwca 2013 20:30

Polecane wpisy

Kategorie

Tagi

Kanał informacyjny

Flag Counter